نمایشگاهی از صفحات گرامافون حاوی شعرخوانی برخی از شاعران دهه 40 مانند احمد شاملو، هوشنگ ابتهاج (سایه)، مهدی اخوان ثالث، نادر نادرپور و شهریار، از مجموعه آرشیو شخصی فیروز شافعی جمعه این هفته در تهران برپا می‌شود.

فیروز شافعی گرافیست و نقاش در گفتگو با خبرنگار مهر، از برپایی نمایشگاهی از صفحات گرامافون مجموعه شخصی خود و حاوی شعرخوانی هایی با صدای شاعرانی مانند احمد شاملو، هوشنگ ابتهاج، مهدی اخوان ثالث و دیگران، در پایان این هفته خبر داد و گفت: این صفحه‌ها کارهایی است که از سال 1349 به بعد در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان به سرپرستی احمدرضا احمدی انجام شده که طراحی و گرافیک آنها را فرشید مثقالی بر عهده داشته است.

وی با اشاره به فعالیت بخش سینمایی کانون در آن سال‌ها افزود: این بخش کم کم پوستر فیلم‌های سینمایی را سفارش می‌داد و آنقدر این سفارش‌ها زیاد شد که بخشی برای طراحی گرافیک از آن جدا شد و مسئولیتش را فرشید مثقالی بر عهده گرفت.

این هنرمند رشته گرافیک اضافه کرد: حاصل کار این بخش، علاوه بر طراحی پوستر برای فیلم‌ها، نمایش‌ها و جشنواره‌های کانون، طراحی روی جلد صفحه‌های زیبا و به یادماندنی گرامافونی بود که به سرپرستی احمدرضا احمدی منتشر می‌شد.


به گفته شافعی، حال پس از سال‌ها مجموعه‌ای منحصر به فرد از این صفحه‌های گرامافون در قالب نمایشگاهی در تهران به معرض دید عموم گذاشته خواهد شد.

شافعی ادامه داد: این صفحه‌های گرامافون که در ابعاد 33 و 45 دور منتشر می‌شد و در نمایشگاه آتی به معرض دید گذاشته می‌شوند، شامل شعرخوانی شعرای معاصر مانند احمد شاملو، نیما یوشیج (با صدای احمد شاملو)، هوشنگ ابتهاج (سایه)، مهدی اخوان ثالث، نادر نادرپور، شهریار و نیز خوانش اشعار شعرای کلاسیک ایران مانند مولانا، رودکی، حافظ، ابوسعید ابی‌الخیر و باباطاهر است. آثار ماندگاری از موسیقیدانان ایرانی و کلاسیک جهان هم در مجموعه مذکور نمایش داده می‌شود.

به گفته این هنرمند رشته گرافیک، نمایشگاه مذکور (مجموعه‌ای از آرشیو خصوصی جلد صفحه‌های گرامافون فیروز شافعی) ساعت 17 روز جمعه هفته جاری هشتم دی ماه در گالری ویژه واقع در خیابان خرمشهر، خیابان عربعلی، کوچه سوم، شماره 5 افتتاح می‌شود و بنا بر اعلام، احمدرضا احمدی، پری زنگنه، فریدون شهبازیان و ابراهیم حقیقی از سخنرانان این برنامه هستند.