سومین جایزه شعر نیما به کار خود پایان داد

در ادامه و پس از شعرخوانی اردشیر رستمی هوشنگ چالنگی به شعرخوانی و سخنرانی پرداخت. چالنگی در سخنان کوتاه خود شعر را بیان نادلخواهی‌ها از هستی به دلیل محدویت آن نامید و گفت:‌ از شعر تعاریف زیادی شده است، برخی‌ها شعر را به بی‌تابی نسبت داده‌اند،‌ اما من فکر می‌کنم شعر تنها همان بیان نادلخواهی‌‌ها از هستی به دلیل محدودیت آن‌ها است.

چالنگی همچنان گفت: اگرچه برخی از شاعران در جهان شعر را بستری برای دلخواه‌های خود و ایجاد یک رویکرد شیرین در نظر می‌گیرند، اما شعر نوشتن همین شاعران نیز به تعریفی که ارائه کردم، باز می‌گردد و از آن تبعیت می‌کند.

در ادامه این مراسم هیئت داوران جایزه شعر نیما از سیمین بهبهانی به دلیل شعری شریف و آگاهی‌ساز و حضوری بالغ و انسانی که برآمده از رنج‌، اندوه، ‌شادکامی و سرافزاری مردم ایران است، تجلیل کرد و تندیس جشنواره به همراه یک تابلوی نقاشی اثر اردشیر رستمی که بر مبنای یکی از اشعار بهبهانی طراحی شده است، به وی اهدا شد.

در ادامه این مراسم داریوش معمار دبیر این جشنواره به قرائت بیانیه هیئت داوران سومین جایزه شعر نیما پرداخت. در بخشی از این بیانیه آمده است: دوره سوم جایزه شعر نیما با هدف انتقاد از نموده‌های سیستماتیک معنی‌دار در سطح مجامع فرهنگی و عمومی، نگاه خود را به انتخاب شاعران فعال دهه 80 که کتابی حاوی اشعارشان به صورت الکترونیک، خصوصی یا با روش‌های معمول انتشار‌ داده بودند، معطوف شد. ‌در این راستا با دعوت از 50 شاعر، ‌روزنامه‌نگار و فعال فرهنگی برای شرکت در نظرسنجی که به واسطه آن بتوان میدان مشخصی برای بررسی آثار معلوم کرد،‌ ‌کار آغاز شد و از آنان خواسته شد تا بنا بر سلیقه شخصی خود نام یک تا 50 نفر را به عنوان شاعر برگزیده اعلام کنند.

این بیانیه افزود:‌ در نهایت 30 نفر در این نظرسنجی مشارکت کردند، ابتدا تصمیم بر این بود که طبق میزان آرا کسب شده برای هر نفر نام 30 شاعر به عنوان برگزیده مرحله اول اعلام شود،‌ اما در نهایت با تصمیم هیئت اجرایی تنها به اعلام نام 15 نفر اکتفا شد که مقرر بود از میان آن‌ها 3 نفر به عنوان برگزیده نهایی شعر دهه 80 معرفی شوند، اما با توجه به اهداف جایزه نیما هیئت اجرایی به این نتیجه رسید که همه شاعران دهه گذشته که به هر نوع از برخی رفتارهای ریاکارانه و به نرخ روز نان‌خور دور و بری بوده‌اند و به برخی جوایز از هنر تهی و از سکه‌پر تن نداده‌اند، ‌برگزیده جایزه نیما در دهه 80 هستند.

در بخش دیگر نیز عنوان شد،‌ برگزار‌کنندگان جایزه نیما به صراحت اعلام می‌کنند که هیچ کدام از متولیان بنگاه‌های فرهنگی وابسته و هیچ کدام از شاعران و نویسندگان برگزیده جشنواره‌ها و جوایز فرمایشی که جز مادی‌نگری در منش خویش نداشته‌اند،‌ برگزیده مد‌نظر این جایزه نیستند.

/ 0 نظر / 19 بازدید