به بهانه روز ملی عطار / شاعری که الگوی "مولوی" و "جامی"بود

مراسم روز عطار با حضور اندیشمندان و محققان علم و ادب و عرفان و حضور اساتید فرهنگ و ادب کشور مهدی محبتی استاد دانشگاه تهران، علی رواقی استاد دانشگاه و عضو فرهنگستان زبان و ادب پارسی، رضا اشرف‌زاده استاد دانشگاه فردوسی مشهد، بهجت‌السادات حجازی استاد دانشگاه کرمان، محمدجواد مهدوی استاد دانشگاه فردوسی مشهد، جواد محقق نیشابوری استاد دانشگاه شهید بهشتی مشهد و دیگر شخصیت‌ها برگزار می‌شود.

عطار که از پرکارترین شاعران ایرانی است؛ بنا به نظر عارفان در زمینه عرفانی از مرتبه‌ای بالا برخوردار بوده‌؛ چنانکه مولوی درباره او می سراید:" هفت شهر عشق را عطار گشت؛ ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم"

همچنین شیخ محمود شبستری در مورد عطار بیتی چنین سروده است" مرا از شاعری خود عار ناید؛ که تا صد قرن چون عطار ناید"

همایش علمی و پژوهشی روز ملی عطار نیشابوری 25 و 26 فروردین 93

قائم مقام ستاد بزرگداشت روز ملی شیخ فرید‌الدین محمد عطار نیشابوری در گفتگو با خبرنگار مهر از برگزاری همایش علمی و پژوهشی روز ملی عطار نیشابوری 25 و 26 فروردین 93 با قرائت پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توسط مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی خبر می دهد.

اصغر نبی‌زاده می گوید: با اجرای مراسم به تمام رایزنی‌های فرهنگی ایران در سراسر جهان مخابره و در برخی از کشورهای جهان آیین و مراسم ویژه بزرگداشت عطار نیشابوری برگزار می‌شود.

قائم مقام ستاد بزرگداشت روز ملی شیخ فرید‌الدین محمد عطار نیشابوری ادامه می دهد: برنامه‌های روز ملی عطار نیشابوری دوشنبه 25 فروردین‌ماه ساعت 8:30 صبح برگزار و از بسته کامل آثار عطار نیشابوری به تصحیح دکتر رضا اشرف‌زاده و دکتر علوی رونمایی می‌شود.

نبی‌زاده با اشاره به گلباران بقعه امامزاده محمد محروق(ع) برگزار و مقبره عطار نیشابوری با حضور مردم فرهنگ‌دوست نیشابور و میهمانان می گوید: مراسم "شب شعر عطار" با حضور شاعران مطرح ملی،محمود اکرامی‌فر، بیژن ارژنگ، مصطفی محدثی خراسانی، سعید بیابانکی ساعت 16:30 در باغ مصفای عطار برگزار می شود.

همچنین در این روز از برگزیدگان مسابقه بزرگ ادبی عطار  " تا سیمرغ " تجلیل خواهد شد و احمد وکیلی نقاش برجسته کشور تصویر عطار را در باغ مصفای عطار نیشابوری نقش می زند و آثار خوشنویسی استاد حسن نقیبی نیز به این مناسبت در اداره ارشاد نیشابور 26 فروردین به نمایش در می آید.

زندگینامه عطار

در زندگینامه عطار آمده است؛ فریدالدین ابوحامد محمد بن ابوبکر ابراهیم بن اسحاق عطار کَدکَنی نیشابوری مشهور به عطّار نیشابوری متولد کدکن  بود و او در شادیاخ نیشابور در سال 618 هجری قمری درگذشت.

پدر عطار ابراهیم کدکنی است و مادرش نیز رابعه نام داشت و او از آن جهت که به عطاری و داروسازی مشغول بود به عطار شهرت یافت.

شیخ فریدالدین عطار نیشابوری در شعرهایش گاه به "عطار"و گاه به "فرید" تخلص می کرد و به استناد شعرهای او محققان معاصر معتقدند که شیعه بوده و یا دوستدار اهل بیت.

شیخ عطار نیشابوری تا پایان عمر ۷۰ سال با بسیاری از عارفان زمان خویش هم‌سخن گشته و به گردآوری داستان‌های صوفیه و اهل سلوک پرداخت و بیش از ۱۸۰ اثر که حدود ۴۰ عدد از آنان به شعر و مابقی نثر است از خود به یادگار گذاشت.

آثار مسلم عطار طبق تحقیقات محمدرضا شفیعی کدکنی اسرارنامه، الهی نامه، منطق الطیر، مصیبت نامه، مختارنامه، تذکرةالاولیا، دیوان اشعار است.

 حمله مغولان به نیشابور دفتر زندگی شاعر بزرگ ایران را در سال ۶۱۸ یا ۶۱۹ و یا ۶۲۶ بست.

...................................

گزارش: زهره رنگ آمیز

بن‌مایه: خبرگزاری مهر

/ 0 نظر / 36 بازدید