جلیل صفربیگی عاشورا را در «روایی» به شعر درآورد

جلیل صفر‌بیگی مجموعه تازه‌ترین رباعی‌های عاشورایی خود را در مجموعه‌ای با عنوان «روایی» منتشر می‌کند.

جلیل صفربیگی در گفتگو با خبرنگار مهر، از آماده انتشار کردن مجموعه‌ای از رباعی‌های عاشورایی خود خبر داد و اظهار کرد: مجموعه‌ای از 70 رباعی عاشواریی من با عنوان «روایی» و با مقدمه یوسفعلی میرشکاک به زودی از سوی انتشارات سپیده‌باوران منتشر خواهد شد.

وی افزود: این آثار شامل 30 رباعی پیوسته و 40 رباعی با موضوع حضرت علی‌اصغر (ع)، حضرت عباس (ع) و امام حسین (ع) سروده شده است.

صفربیگی همچنین درباره 30 رباعی پیوسته در این مجموعه شعر نیز گفت: منظورم از رباعی پیوسته آثاری است که دربرگیرنده یک روایت مستقل است که از صدر اسلام تا ظهور امام زمان (عج) را در خود شامل می‌شود.

این شاعر ادامه داد: این رباعی‌های پیوسته به نوعی بازگویی فریاد هل من ناصر ینصرنی در این دوران است، در این اشعار سعی کردم نشان دهم که فرهنگ امام حسین (ع) همواره جاری است و هشدار دادم که مبادا در عصر کنونی این فرهنگ را فراموش کنیم و گرفتار یزیدیان زمان شویم. این رباعی‌ها در واقع نگاهی انتقادی به وضع امروز ما در حوزه اعتقاداتمان دارد و سعی دارد به نوعی فرهنگ عاشورایی ما را آسیب‌شناسی کند.

این شاعر ایلامی در ادامه از آماده انتشار شدن گزیده‌ای از رباعی‌های خود در مجموعه‌ای با عنوان «هزج مثمن اخرب مقفوف مجبوب» خبر داد و گفت: این کتاب 200 رباعی از من را با انتخاب فرهاد شاه‌مرادیان در برخواهد گرفت.

صفربیگی درباره نام این کتاب تصریح کرد: این اسم یک اسم خاص است و در واقع از بحر رباعی در عروض فارسی ناشی می‌شود. این عبارت وزن عروضی عبارت «لا حول ولا قوة الا بالله» است که سعی کردم به صورت اسمی خاص آن را بیان کنم.

وی همچنین از تجدید چاپ آثاری از خود با نام‌های سونات بلوط، هیچ، انجیل به روایت جلیل، کم‌کم کلمه می‌شوم و گاوصندوق بر پشت مورچه کارگر خبر داد.

/ 0 نظر / 39 بازدید