برگزیدگان جشنواره شعر بهار نهم اردیبهشت سال 92 معرفی می شوند

** جشنواره شعر بهار 21 برگزیده دارد

دبیر اجرایی جشنواره شعر بهار نیز در این نشست گفت: این رویداد فرهنگی در موضوع عام ˈبهارˈ برگزار می شود و معانی متعددی همچون ˈنو شدنˈ و ˈرستاخیزˈ را می توان از آن استخراج کرد.

ˈوحید هرو آبادیˈ(هروی) افزود: جشنواره شعر بهار در دو بخش کلاسیک و شعر نو برگزار می شود که در قالب کلاسیک انواع غزل، رباعی و ترانه پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: در شعر نو نیز شاعران می توانند در قالب های سپید و نیمایی آثار خود را به جشنواره ارسال کنند.

هرو آبادی در مورد میزان جوایز و تعداد برگزیدگان جشنواره نیز گفت: 21 نفر برگزیده نهایی خواهند بود. تندیس جشنواره، دیپلم افتخار، سه سکه بهار آزادی به همراه بسته سفر دو نفری به یکی از استان های کشور جایزه نفر اول است. همچنین دو سکه تمام بهار آزادی، تندیس و لوح جشنواره و سفر استانی به نفر دوم اختصاص می یابد و یک سکه تمام بهار آزادی و هزینه سفر به یکی از استان های کشور جایزه نفر سوم خواهد بود.

وی داوری آثار را در دو مرحله اعلام کرد و افزود: داوران از اساتید دانشگاهی خواهند بود و آثاری که به مرحله دوم راه پیدا کرده باشند نیز از بسته سفر دو نفره به عنوان جایزه برخوردار خواهند شد.

هرو آبادی از سازمان میراث فرهنگی و موسسه مطبوعاتی ایران به عنوان حامیان مالی و اصلی جشنواره شعر بهار نام برد.

دبیر اجرایی جشنواره شعر بهار، ارتقا مفهومی و جزیی نگری در موضوع بهار را از دیگر اهداف این رویداد برشمرد و گفت: شعر معاصر بیشتر به جزییات می پردازد. شاعران معمولا نقطه های سیاه موضوعات را بیشتر نگاه می کنند. با طرح موضوع بهار و زنده شدن طبیعت، تلاش داریم مبحثی همچون ˈامید به آینده راˈ در جامعه ادبی زنده نگهداریم.

وی در مورد اطلاق عنوان آزاد به جشنواره نیز گفت: شاعران آزاد هستند تا به هر وجه بهار بپردازند و محدودیتی برای آنها در این زمینه وجود ندارد.

هرو آبادی، این جشنواره با موضوع خاص بهار را نخستین رویداد در نوع خود عنوان کرد.

وی در مورد مکان برگزاری مراسم اختتامیه جشنواره شعر بهار نیز گفت: تاکنون مکان آن در تهران و یا یکی از استان های کشور مشخص نشده، اما جمعی از شاعران و بطور قطع شخصیت های فرهنگی در آن حضور خواهند داشت.** چشم انداز جشنواره شعر بهار معطوف به کشورهای فارسی زبان خواهد بود

دبیر اطلاع رسانی نخستین جشنواره شعر بهار در ادامه این نشست در پاسخ به این سووال که جشنواره در سال های آتی در سطح بین المللی برگزار خواهد شد یا نه، گفت: بحث نوروز در میان کشورهای فارسی زبان همواره وجود دارد. چشم انداز آینده این جشنواره معطوف به کشورهای فارسی زبان خواهد بود.

وی از حجت الاسلام ˈبهمن شریف زادهˈ به عنوان رییس شورای سیاستگذاری نخستین جشنواره شعر بهار نام برد.

عضو شورای سیاستگذاری نخستین جشنواره شعر بهار، از منوچهر جهانیان، وحید شاکری، سیدابوالفضل عطایی، حنیف ستاریان مدیر عامل موسسه ایران، وحید هرو آبادی به عنوان دیگر اعضای این شورا نام یرد.

/ 0 نظر / 17 بازدید